Categories:

Wayfinder może być urządzeniem, standem multimedialnym lub analogowym, totemem, a nawet infokioskiem. Jego rolą jest zapewnienie komfortu klientom. Ma zadbać o to, by każdy dotarł do miejsca docelowego w jak najkrótszym czasie lub wręcz przeciwnie – czas ten ma być jak najdłuższy, a droga przebiegać wzdłuż ustalonej trasy pewnego rodzaju kamieni milowych. Jaką funkcję spełnia wayfinder i czy rzeczywiście jest potrzebny?

Wayfinder w centrach handlowych

Centra handlowe są dość specyficznymi miejscami. Znajduje się w nich wiele punktów handlowo-usługowych, wśród których można się zgubić. Klient, który szuka najprostszej drogi do danego sklepu czy lokalu, z pewnością skorzysta z możliwości wayfindera, który wskaże:

  • nasze obecne położenie,
  • najkrótszą drogę do miejsca docelowego,
  • użyteczne punkty w pobliżu naszej drogi,
  • wyjścia ewakuacyjne.

Klienci co do zasady wolą dostać się do danego miejsca w najkrótszym czasie i idąc najkrótszą drogą. Warto także pamiętać, że odwiedzający centra często mogą chcieć się dowiedzieć podstawowych informacji o danych sklepach, takich jak: rodzaj asortymentu, godziny otwarcia, powierzchnia sklepowa. Dlatego jako wayfindery doskonale sprawdzą się tu infokioski o ekranach dotykowych, które są wyposażone w znaczną pamięć operacyjną.

Dowiedz się więcej: Zabudowa strefy usług w galerii jako niezbędny punkt w każdym centrum handlowym

Infokiosk Wayfinder do Galerii
Infokiosk Wayfinder do Galerii

Wayfinder w dużych sklepach i punktach turystycznych

Innym rodzajem lokali są sklepy wielkopowierzchniowe, które oferują artykuły atrakcyjne wizualnie, które warto obejrzeć, bo to przyczynia się do zwiększenia ich sprzedaży. Najlepszym przykładem są sklepy meblowe i z drobnym sprzętem domowym czy dekoracjami. Dlatego wayfinder w tego typu miejscach nie powinien dawać klientom żadnego wyboru. Często najlepiej sprawdzą się standy pionowe ze zwykłymi strzałkami wskazującymi drogę. Mogą być multimedialne, jak i zwykłe ze statycznym wydrukiem. Bardzo podobny mechanizm jest stosowany w przypadku atrakcji turystycznych, takich jak chociażby zoo czy muzeum, gdzie chcemy, by goście poruszali się dokładnie wyznaczoną ścieżką, celem zobaczenia wszystkich atrakcji.

Dowiedz się więcej: Infokiosk – co to jest?

Infokiosk_stand_multimedialny_dotykowy_Colorato_1_3
Infokiosk stand multimedialny jako wayfinder. Urządzenie Colorato.

Wayfinder na konferencję

Nieco inny powinien być wayfinder dla gości na konferencje czy różnego rodzaju wydarzenia organizowane w centrach konferencyjnych lub hotelach. W takich miejscach warto umieścić jedną i spójną informację – na przykład w postaci listy pomieszczeń i przyporządkowanym do nich wydarzeń. Taki wayfinder umieszczony przykładowo przed każdą salą oraz w miejscach najbardziej popularnych i zatłoczonych zapobiegnie wielu nieporozumieniom i „błąkaniu się” uczestników konferencji po wszystkich salach. Podobny mechanizm jest stosowany chociażby przy oznakowywaniu bardzo rozległych parkingów, budynków biurowych czy miejsc użyteczności publicznej.

Dowiedz się więcej: Wybieramy kiosk multimedialny na konferencję

Stand kolumnowy reklamowego
Totem – koncept

Pamiętajmy, że wayfinder zawsze musi rzucać się w oczy. To pierwszy element, który powinien być widoczny dla każdego przechodnia. Tylko wtedy będzie spełniał wszystkie założenia oraz faktycznie pomoże w wyszukiwaniu drogi w gąszczu i labiryncie korytarzy i pomieszczeń. A Ty już wiesz, jaki wayfinder mamy przygotować dla Ciebie?

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.