Categories:

Infokioski powstały, by ułatwiać nam życie. Korzystamy z nich wszędzie – na ulicy, w firmach, na targach czy konferencjach. Kupujemy za ich pomocą bilety czy wejściówki. No ale właśnie – czy infokiosk zewnętrzny jest taki sam jak model, który stoi we wnętrzu?


Infokiosk zewnętrzny – wytrzymałość

Wszystkie infokioski muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością. Codziennie będą z nich korzystać setki osób. Stąd my polecamy obudowy z włókna szklanego. Dzięki temu urządzenia są:

  • odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • niewrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne,
  • odporne na działanie substancji chemicznych.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Infokiosk zewnętrzny musi jednak charakteryzować się nieco innymi parametrami i mieć dodatkowe wyposażenie, które zapewnia:

  • nierdzewność obudowy,
  • układ chłodzenia i ochrony przed przegrzewaniem,
  • ekran dotykowy, z którego można korzystać nawet pod światło.

Monitory muszą mieć wysoką jasność na poziomie nawet 2 tysięcy kandeli na metr. Ekrany dotykowe nie są już aż tak niepodatne na uszkodzenia, a silny wiatr z deszczem mogą skutecznie je zepsuć. Niestety często spotykamy się również z działaniami wandalizmu. Jak więc zabezpieczyć infokiosk?

Dowiedz się więcej: Infokiosk – co to jest?

Obudowa bankomatu - infokiosk zewnętrzny

Ochrona przed warunkami pogodowymi

Pierwszym niezbędnym elementem jest daszek zabezpieczający: górę urządzenia oraz monitor dotykowy. Infokiosk zewnętrzny obowiązkowo musi posiadać taką osłonkę. Dzięki temu nawet porywisty wiatr nie sprawi, że woda dostanie się do obwodów urządzenia. Warto mieć na uwadze, że urządzenie nigdy nie może być całkowicie szczelne. Gdyby tak było, mielibyśmy problem z odprowadzaniem ciepła. W lecie urządzenie po prostu by się przegrzewało. Kolejnym ważnym aspektem jest trwała podbudówka, która uniemożliwi osuwanie się infokiosku i podmywanie przez wodę gruntową czy kałuże. Tutaj jednak musimy rozwiązać problem podjeżdżania do urządzenia na wózku inwalidzkim.

Dowiedz się więcej: Infokiosk dla niepełnosprawnych – jak powinien wyglądać?

Warto również zainwestować w specjalną powłokę ekranu dotykowego. Niestety z powodu konieczności stałego przytwierdzenia urządzenia do podłoża, najczęściej nie można skorzystać z możliwości jego wynajmu, co jest o wiele tańsze. Jedynym wyjątkiem są przykładowo targi organizowane na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej: Wynajem standów multimedialnych – czy to się opłaca?

By infokiosk zewnętrzny służył przez lata…

Wspominaliśmy również o zabezpieczeniu przed aktami wandalizmu. Niestety nie wymyślono jeszcze technologii, która byłaby w stanie wytrzymać spowodowane tym zniszczenia. Dlatego warto zastanowić się nad innego rodzaju rozwiązaniem. Dobrze sprawdzi się wbudowana w obudowę kamera z czujnikiem. Podpięcie do sieci bezprzewodowej i stała komunikacja z firmą ochroniarską powinny zapewnić bezpieczeństwo urządzeniu.

Infokiosk infopunkt ze słupkiem z laminatu

Wayfinder ze Słupkiem- Clips

Infokiosk zewnętrzny może być wyposażony we wszelkie urządzenia peryferyjne – tak jak modele do zastosowań wewnętrznych. Musimy jednak pamiętać, że stawiamy przed nimi o wiele większe oczekiwania. Nie chcielibyśmy również wymieniać standów co chwila. Dlatego warto wybrać doświadczonego producenta wyrobów z tworzyw sztucznych, który zaprojektuje infokiosk na lata.

One response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.