Categories:

Bardzo często spotykamy się z przekonaniem, że infokioski są niepotrzebne pracownikom i pracodawcom. Bo po co w końcu stawiać wielki i ciężki komputer w środku korytarza w dobie wszechobecnej miniaturyzacji? Naszym zdaniem po nic. Ale takie stanowisko zajmują przede wszystkim osoby, które nie wiedzą, jak działają infokioski i do czego mogą być potrzebne. Postaramy się krótko wyjaśnić nasze stanowisko.

Czy infokioski to zwykłe komputery?

Z technicznego punktu widzenia – tak. Ale gdyby funkcjonalnie tak było, nazywałyby się chyba komputerami, prawda? Podobnie jak laptopy i urządzenia typu PC są komputerami, ale służą innym celom. Przeciwnicy infokiosków mówią o braku sensu ich umieszczania dla pracowników, którzy chcą przeglądać firmowy intranet. I tu się całkowicie z nimi zgadzamy! Ale infokioski mają znacznie więcej zastosowań. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie:

  • kupił biletu w biletomacie,
  • pobrał numerku do kolejki w urzędzie,
  • sprawdził lokalizacji sklepu w wayfinderze,
  • wystawił i przesłał faktury w infokiosku,
  • wydrukował zdjęć poprzez urządzenie w sklepach fotograficznych.

Widzisz, do czego zmierzamy? Infokioski mają znacznie więcej zastosowań, o których przeciwnicy nie zdają sobie sprawy. Ale szansa, że sami korzystają z ich dobroci jest bardzo wielka.

Dowiedz się więcej: Infokiosk – co to jest?

Różnice między infokioskiem a komputerem

Oczywiście oferując odpowiednie funkcjonalności i aplikacje, można zastąpić infokiosk smartfonem użytkownika. Ale szczerze, ile wysiłku kosztuje kupno biletu przez aplikację, a ile przez biletomat? Pamiętajmy też, że każda aplikacja wgrana na telefon zwiększa niebezpieczeństwo kradzieży danych. A przy zgubieniu telefonu po wykonanej integracji z kartą płatniczą może dojść do wielu nieprzyjemności.

Dowiedz się więcej: System identyfikacji wizualnej – co to jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

Infokioski a zastosowanie marketingowe

W większości przypadków jednak infokioski mają zastosowanie marketingowe. Służą wyświetlaniu reklam, ofert handlowych, zainteresowaniu klientów. Nie są więc przeznaczone dla pracowników. Zakup lub wynajem infokiosków powinno zwrócić się, dzięki podpisaniu nowych umów handlowych. Czy faktycznie będzie do wydatek usprawiedliwiony, zależy od konkretnego zastosowania. Nie zawsze musi tak być. Z pewnością jednak jest to ciekawa propozycja na wszelkiego rodzaju konferencje, targi czy wydarzenia branżowe. Infokioski są szczególnie przydatne tam, gdzie jest wielu ludzi, których należy obsłużyć i zainteresować. Jeden człowiek z pewnością temu nie podoła – natomiast urządzenie elektroniczne jak najbardziej.

infokiosk zwykły komputer
Nasze infokioski

Czy więc infokioski są dużym i zwykłym komputerem? Dużym – na pewno tak. Czy zwykłym? Nie. Tak jak każdy profesjonalny gracz wybierze stacjonarnego PC-ta, a miłośnik oglądania filmów w łóżku będzie zadowolony z laptopa, tak infokioski mają swoje zastosowanie. I bynajmniej nie jest nim dostęp do firmowego intranetu. Jeśli zastanawiasz się, do czego można by je wykorzystać w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Doradzimy i pokażemy prawdziwą moc tych urządzeń.