Categories:

Kioski informacyjne, zwane potocznie infokioskami, nie należą do taniego wyposażenia. Potrafią zaoszczędzić masę czasu i wydatków, ale na początku z pewnością mogą być jednorazowym i sporym obciążeniem. Dlatego tak ważne jest, by prawidłowo wybrać rodzaj urządzenia, jego możliwości i funkcjonalności. Na co zwrócić uwagę przed zakupem kiosku informacyjnego, by stał się strzałem w dziesiątkę?

Funkcjonalności kiosku informacyjnego

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba się skupić na wymaganych funkcjonalnościach. Do czego będzie on wykorzystywany? Jakie procesy biznesowe usprawni? Kto będzie z niego korzystał? Na to i wiele innych pytań trzeba odpowiedzieć sobie już na samym początku. Oprogramowanie można zmienić w razie potrzeby, ale dodanie odpowiednich klawiszy czy urządzeń peryferyjnych jest już znacznie trudniejsze, a nawet niemożliwe. Najczęściej stosowanymi urządzeniami peryferyjnymi są:

  • drukarka,
  • czytnik kart,
  • terminal płatniczy,
  • klawiatura,
  • kamera,
  • ekrany LCD,
  • czujniki.

Jeśli nie zdefiniujesz obecności terminala płatniczego w swoim urządzeniu, nie będzie ono mogło pełnić funkcji na przykład biletomatu. Brak kamery uniemożliwi przykładowo rozpoznawanie twarzy, a drukarka jest niezbędna do drukowania potwierdzeń, biletów czy innych dokumentów.

Infokiosk multimedialny obudowa lakierowana
Infokiosk multimedialny – obudowa lakierowana

Zakup kiosku informacyjnego – jaka ma być jego lokalizacja?

Na samym początku trzeba też zdefiniować lokalizację urządzenia. Czy ma stać ono na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia? W pierwszym przypadku trzeba zastosować specjalne rozwiązania chłodzące i grzewcze, a także lepszej klasy ekrany LCD. Jeśli chcesz z kolei infokiosk wewnętrzny, trzeba zastanowić się, w którym miejscu ma on stanąć. Duże kioski informacyjne mogą zwyczajnie nie zmieścić się na niewielkiej przestrzeni, pod skosami czy między meblami biurowymi. Zdefiniowanie maksymalnych wymiarów infokiosku jest więc niezwykle ważne.

Dowiedz się więcej: Infokiosk w urzędzie, czyli jak iść z duchem XXI wieku?

Design i wygląd – o tym nie można zapominać

Nie można też zapomnieć o samym wyglądzie urządzenia. Czy ma ono mieć jakiś specyficzny kształt? Przypominać charakterystyczny przedmiot związany z biznesem? Czy jednak może być dość klasyczny i katalogowy, co znacznie obniży koszty produkcji? Trzeba też podjąć decyzję o ewentualnym obrandowaniu i otagowaniu infokiosku. Możesz wybrać jego kolor, gradient, umiejscowienie logo firmy. Zazwyczaj takie przeróbki nie są drogie, a warto je zamówić – szczególnie jeśli kiosk ma służyć w celach marketingowych i zostać udostępniony klientom.

Dowiedz się więcej: Ewolucja ekranów w infokioskach, czyli jak to się stało, że teraz można z nich korzystać bez trudu?

Obsługa serwisowa i gwarancja

Nie można także zapominać o jakości obsługi serwisowej. Pamiętaj, że kupując infokiosk, cały czas masz prawo wymagać gwarancji. Warto jednak, by producent kiosku informacyjnego podjął się także opieki konserwacyjnej oraz napraw pogwarancyjnych. Jest to ważne szczególnie w przypadku urządzeń zewnętrznych, które są o wiele bardziej narażone na awarie. Brak działającego biletomatu czy kiosku zakupowego generuje koszty dla przedsiębiorcy, stąd liczy się również czas obsługi każdego zlecenia.

Stół multimedialny z telewizorem dotykowym 40cali wykonany z włókna szklanego
Stół dotykowy z regulacją wysokości i kątem nachylenia.

Zakup kiosku informacyjnego może zrewolucjonizować Twój biznes, pod warunkiem, że zostanie wybrany zgodnie z potrzebami i analizą biznesową. Parametrów jest całkiem sporo, ale pamiętaj, że nie jesteś sam. Jeśli masz pytania czy wątpliwości, nie wiesz, na czym się skupić – skontaktuj się z nami. Doradzimy i pomożemy.