Categories:

O obecności infokiosków w naszej codzienności informujemy na bieżąco. Nikogo nie widzi ich widok w gastronomii, szczególnie typu fast food. Od jakiegoś czasu pojawiły się również w kinach jako zastępstwo za osoby pracujące na kasach. Przełomowym momentem była oczywiście pandemia i zamknięcie kin. Jak sprawdzają się infokioski w kinach zamiast obsługi? Czy jesteś za ich montażem, czy za powrotem ludzkiej obsługi?

Infokioski w kinach zamiast obsługi – geneza

Oczywiście przedstawiona przez nas sytuacja stanowi tylko przykład. Kina w dużych miastach, w galeriach handlowych, w dalszym ciągu oferują zakup biletów w dedykowanej ku temu kasie. Można tam nawet dalej wybrać na monitorku siedzenia w sali z zielonej puli dostępnych miejsc. Tak nie jest jednak wszędzie. Jeszcze przed pandemią w wielu miejscach można było zauważyć na kasach znudzoną panią i znudzonego pana, którzy w sumie nie mieli nic do roboty. Większość widzów kupowała już bilety za pośrednictwem strony. Do „ludzkich” kas podchodziło już niewielu. Wydawało się więc naturalnym, że montaż infokiosków był rozsądnym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej: iCurvio – najnowocześniejszy infokiosk, który kiedykolwiek powstał?

Wady i zalety

Do zalet z pewnością należy automatyzacja procesu sprzedaży biletów w kinach. Widz może spokojnie wybrać film i za niego zapłacić kartą. Nie będzie narażony na nieprzychylne komentarze kasjera, jeśli będzie chciał przez pół godziny sprawdzać układ sal kinowych. Z pewnością infokioski są także dobrym rozwiązaniem dla właścicieli kin. Koszt ich zakupu zwraca się już po 2-3 miesiącach zatrudniania pracowników. I tutaj przechodzimy właśnie do wad. W przypadku gastronomii fast-food raczej nikt nie mówi o zabieraniu miejsc pracy. Pracowników brakuje, a jeśli nie muszą oni stać na kasie, to zajmują się przygotowywaniem i serwowaniem jedzenia. Wszyscy wygrywają. W przypadku kin jednak osoba na kasie zazwyczaj siedziała tylko na niej. Jeśli więc akurat nie było etatu przy innym zajęciu, to raczej taki pracownik nie dostał przedłużenia umowy. Czy jednak możemy mówić o zabieraniu miejsc pracy? Raczej nie. Podkreślamy – w miejscach, gdzie osobista obsługa ma popyt, kasjerzy dalej obsługują.

Dowiedz się więcej: Infokioski – dlaczego infokioski w gastronomii są tak popularne?

Czym wyróżniają się infokioski w kinach?

Obiektywnie, są prawie takie same, jak te stosowane w gastronomii. Trzeba móc wybrać film (menu), zapłacić za niego, otrzymać bilet (numerek z zamówieniem). Czasem do oprogramowania należy dodać dodatkowe funkcjonalności, takie jak zalogowanie się na konto stałego klienta czy wysłanie kuponu konkursowego. Dlatego też infokioski w kinach zazwyczaj wymagają połączenia globalnego, internetowego. Tym gastronomicznym wystarczy zazwyczaj połączenie lokalne. Urządzenia peryferyjne są takie same:

  • dotykowy monitor,
  • drukarka,
  • czytnik zbliżeniowy kart płatniczych.

I to w sumie tyle.

infokioski w kinach

Czy infokioski w kinach stanowią konkurencję dla ludzkiej obsługi? Naszym zdaniem nie. Jedynie automatyzują czynności powtarzalne, do których obecność człowieka nie jest potrzebna. A skoro tak, to pracownik może zająć się ważniejszymi i kreatywniejszymi obowiązkami.