Categories:

Pociągi kursują od 1825 roku, przewożąc miliony pasażerów rocznie. Wbrew pozorom ten sposób komunikacji oferuje dużą elastyczność, wygodę i komfort. Jednak u nas często podróż pociągiem jest postrzegana jako zło ostateczne. Dlaczego? Bardzo często przez chaos panujący na dworcach kolejowych. Jest jednak proste rozwiązanie: infokioski na dworcach kolejowych!

Infokioski na dworcach kolejowych – do czego mogą służyć?

Infokioski pełnią różne funkcje, ale zazwyczaj służą do optymalizacji czasu pracy, ułatwienia kontaktu oraz przyspieszenia procesu obsługi klienta. Takie rozwiązania na dworcach kolejowych są najczęściej stosowane do:

 • zakupu biletów za pomocą karty płatniczej,
 • sprawdzenia rozkładu jazdy,
 • znalezienia odpowiedniego połączenia kolejowego,
 • komunikacji z zarządem dworca.

Tylko te wyżej wymienione, cztery funkcjonalności są w stanie znacząco zmniejszyć kolejki do informacji czy kas. Mogą być również wayfinderami, co jest szczególnie istotne w dużych dworcach. Dzięki temu podróży nie tylko sprawdzi, gdzie znajduje się jego peron, ale także dowie się o lokalizacji sklepików czy restauracji.

Jak powinny wyglądać infokioski na dworcach kolejowych?

By infokioski tego typu były w pełni funkcjonalne, powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia peryferyjne, takie jak:

 • czytnik kart płatniczych razem z terminalem zbliżeniowym,
 • drukarkę biletową,
 • port USB – na przykład do doładowania telefonu lub zgrania biletu na telefon,
 • ekran dotykowy, który jest obecnie najprostszą metodą komunikacji z urządzeniem.

Nie można także zapominać, że urządzenia te powinny być przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz infokioski na zamówienie dla podróżnych poruszających się na wózkach inwalidzkich czy nawet na niedowidzących. Poniżej zdjęciem takiej realizacji.

infokiosk dla niewidomych Infokiosk dla niepełnosprawnych
Infokiosk dla niepełnosprawnych

Jak sprawdzają się infokioski na dworcach kolejowych?

Na pierwszy rzut oka idea takich urządzeń na dworcach kolejowych jest ciekawa, ale czy jest w stanie ograniczyć panujący tam chaos? Najlepszym przykładem jest tu chociażby Rzeszów, gdzie pasażerowie nie wiedzą nawet, do którego pociągu mają wsiąść. Wszystkiemu winny jest właśnie brak informacji, tablic i infokiosków. Na szczęście zaplanowana jest już budowa nowego systemu, w tym także postawienie kiosków multimedialnych. To nie koniec. Podobną sytuację można zaobserwować w:

 • Olsztynie Głównym,
 • Mikołowie,
 • Opolu,
 • Gostyninie.

W części tych miejsc infokioski już zwiększają komfort podróży. W części są dopiero zaplanowane. Widać jednak wzrost popularności takich rozwiązań, a przecież dworców kolejowych w naszym kraju nie brakuje. Po oddaniu inwestycji za każdym razem widać zwiększenie zadowolenia podróżnych oraz ułatwienie w poruszaniu się po dworcu. A o to przecież chodzi.

Infokiosk Wayfinder icurvio 49cali
Infokiosk Wayfinder icurvio 49cali

Infokioski na dworcach kolejowych to kolejne zastosowanie tych wszechstronnych urządzeń. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania nimi niemal we wszelkich dziedzinach i we wszystkich biznesach. A czy Ty widzisz ich zastosowanie w swoim obszarze? Podziel się z nami swoim pomysłem!