Categories:

Konieczność odwiedzenia urzędu niejednokrotnie przysparza ciarek na plecach. Ile to razy zdarzało się spędzać pół dnia w kolejkach rodem z ubiegłego wieku? Ile to czas się marnuje przy każdej wizycie? Jak często trzeba wstawać skoro świt, by załatwić niezbędne formalności? Można jednak pracę urzędu zautomatyzować, dzięki czemu nie tylko urzędnicy skrócą czas swojej pracy, ale petenci nie będą musieli brać dnia wolnego w pracy. A sposób mamy na to bardzo prosty: infokiosk w urzędzie!

Infokiosk w urzędzie, czyli wydawanie numerków

Niektóre urzędy już wprowadziły ten system. Mowa oczywiście o popularnym wydawaniu numerków zamiast stania w kolejce. Oczywiście nie skróci to samych kolejek, ale pozwoli lepiej nimi zarządzać:

  • klientów można od razu podzielić na dane grupy w zależności od rodzaju sprawy,
  • można lepiej oszacować czas oczekiwania na swoją kolej,
  • skończą się kolejki petentów po godzinach pracy urzędu,
  • skończą się fizyczne kolejki w ogóle.

Takie infokioski są już w powodzeniem stosowane w bankach, placówkach handlowo-usługowych czy służbie zdrowia. Niektóre urzędy także je stosują, choć czasem można być jeszcze świadkiem otrzymywania swojego „numerka” o 7 rano od pani w okienku.

Infokiosk_biletomat_kolejkomat_Grande_9 wymiary2-1
Infokiosk biletomat Grande_9

Infokioski mogą pomóc w wypełnieniu dokumentów

Zamiast często widywanych punktów informacyjnych, w których trzeba poprosić o konkretny formularz, można do tego wykorzystać właśnie infokiosk. Wszystkie informacje można wgrać do oprogramowania. Popularne są obecnie czat-boty. Dlaczego nie wykorzystać ich w urzędach? Zamiast mozolnie wypełniać dokument długopisem na kartce papieru, może to zrobić automat. Wystarczy umożliwić mu zaczytywanie danych z e-dowodu, podpisu kwalifikowanego lub PUE. Na końcu procesu urzędnik może tylko przybić pieczątkę, jeśli niezbędne jest osobiste stawiennictwo i tyle! A osoby, które nie mają możliwości potwierdzić swoich danych elektronicznie mogą żądać wydrukowania wypełnionego formularza do późniejszej weryfikacji. Życie może być proste!

infokiosk w urzędzie
Dwustronny infokiosk

Infokiosk w urzędzie pracy

Ciekawym zastosowaniem jest także infokiosk w urzędzie pracy. Nie jest to nowe rozwiązanie, funkcjonuje już całkiem dobrze w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie. Co potrafi takie urządzenie? Można z jego pomocą sprawdzić oferty pracy zgromadzone w urzędzie, a nawet wydrukować te, które są szczególnie interesujące. Można również odwiedzić stronę internetową PUP-u. Dzięki temu osoby, które nie mają na co dzień dostępu do Internetu, mogą w prosty sposób, bez angażowania pracowników, dowiedzieć się, gdzie warto aplikować. Stanowi to dość znaczne odciążenie procesu obsługi. W innych urzędach także można wykorzystać infokioski do podobnych czynności.

kiosk interaktywny z drukarką wykonany z włókna szklanego
Infokiosk z drukarką i czytnikiem kart

Infokiosk w urzędzie jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które znacząco może przyspieszyć obsługę klientów, zmniejszyć kolejki oraz uprościć pracę pracowników danej jednostki publicznej. To kolejne zastosowanie tego typu urządzeń, które projektujemy i tworzymy jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych. Zachęcamy do kontaktu z nami, a z pewnością zaproponujemy rozwiązanie idealne do konkretnych wymagań, także urzędów.