Categories:

Włókno szklane jest cienkim włóknem wyciąganym ze stopionego szkła. Jedno włókno posiada średnicę mniejszą niż 0,01 mm. W końcowym etapie produkcji impregnowane jest żywicą. Tworzywa wzmocnione włóknem szklanym należą do najbardziej elastycznych pod względem zastosowania i najważniejszych materiałów konstrukcyjnych. Historia tego materiału nie jest też krótka. Włókno ze szkła w masowej produkcji jest z nami od ponad stu lat! Jak jednak sprawdza się przy izolowaniu? Włókno szklane a izolacja.

Zastosowanie włókna szklanego

Ze względu na charakterystyczne dla włókna cechy, materiał ten znajduje wiele zastosowań przy produkcji:

 • mebli,
 • wyposażenia salonów,
 • elementów samochodowych,
 • wielu innych, często zastępując elementy, na przykład, aluminiowe.

Włókno szklane ma jednak zastosowanie o wiele szersze niż bycie podstawą lub elementem konstrukcyjnym.

Włókno szklane a izolacja – czy to ma sens?

Patrząc na stand multimedialny albo fotel z włókna szklanego trudno jest na pierwszy rzut oka pomyśleć, że ten materiał mógłby służyć jako izolacja. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na początku „kariery”, włókno szklane miało zastosowanie właśnie jako materiał izolacyjny! Jednym z pierwszych zastosowań tychże włókien była właśnie izolacja cieplna. Głównym zastosowaniem włókna szklanego będącego bazą do produkcji waty szklanej jest właśnie postawienie go w roli materiału izolacyjnego. Przy okazji ważną zaletą takiej waty są jej właściwości hydrofobowe. Często stosowana jest do tworzenia izolacji akustycznej oraz ocieplania domów.

Stand multimedialny włókno szklane a izolacja
Stand multimedialny

Izolacja to nie tylko ochrona przed chłodem.

Właściwości włókna szklanego można wzmocnić poprzez stosowanie różnego rodzaju dodatków używanych podczas procesu produkcji oraz formowanie w sposób pozwalający na poszerzenie zakresu zastosowania. Włókna te zatem spotkamy pod postacią sznurów, mat, tkanin, przędz czy siatek podtynkowych. Te ostatnie nie pełnią jednak funkcji typowo izolacyjnej.

Mnogość postaci to mnogość zastosowań

Włókno szklane możemy zakupić w postaci:

 • mat przeznaczonych do ocieplenia dachów zapewniających izolację cieplną,
 • rękawów szklanych o różnych przekrojach zapewniających ochronę mechaniczną, termiczną oraz chemiczną,
 • filcu stosowanego w kominach i przewodach dymowych chroniąc je przed osiadaniem cieczy i spowalniających procesy zużycia,
 • sznurów szklanych,
 • taśm włazowych służących jako izolacja oraz uszczelnienie,
 • tkaniny modyfikowane, np. uzyskujące właściwości ogniotrwałe,
 • siatek podtynkowych nadających elastyczność i pozytywnie wpływających na ograniczenie skutku pękania tynku pod wpływem ruchów budynku.

Na pierwszy rzut oka naprawdę trudno wyobrazić sobie, jak często w codziennym życiu napotykamy lub nawet dotykamy rzeczy, które mają w sobie większą lub mniejszą domieszkę włókna szklanego. Będąc w użytku od ponad stu lat włókno oraz jego zastosowania zdążyły wyewoluować i stać się częścią niemal całego otaczającego nas świata. Ewolucja wciąż trwa i chociaż ciężko wyobrazić sobie, co będzie za kolejnych dziesięć lat, można śmiało założyć, że będzie tylko lepiej!