Categories:

Infokioski najczęściej składają się z ekranu dotykowego, obudowy, wgranego oprogramowania oraz pewnych urządzeń peryferyjnych. Najczęściej korzysta się z nich za pomocą narządu wzroku i dotyku. Co jednak w przypadku osób niewidomych? Czy możliwość skorzystania z takich urządzeń jest z góry skazana na porażkę? Niekoniecznie. Mamy na to rozwiązanie!

Infokiosk dla niewidomych – jak to działa?

Wszystko zależy od przeznaczenia takiego infokiosku. Nieco inaczej mogą działać tzw. wayfindery, inaczej standy reklamowe, a zupełnie inaczej urządzenia, które mają pobrać płatność z karty debetowej. Infokiosk dla niewidomych przede wszystkim musi być wyposażony w:

  • głośniki lub słuchawki,
  • przyciski fizyczne – najlepiej z alfabetem Braille’a,
  • specjalne oprogramowanie.

Niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie syntezowanie tekstu na mowę. Musi być ona zrozumiała i czytelna. Komunikaty też muszą być proste i krótkie. Przycisków nie powinno być zbyt wiele – nie powinny one zawierać całego alfabetu, a jedynie „tak” lub „nie”. Może to być także „lewo”, „prawo” lub dowolne inne komunikaty zależne od oprogramowania urządzenia.

infokiosk dla niewidomych Infokiosk dla niepełnosprawnych
Infokioski dla niepełnosprawnych na peronach

Oprogramowanie infokiosku dla niewidomych

Nie możemy zapominać, że taki infokiosk powinien być przeznaczony zarówno dla niewidomych, jak i niedowidzących. Oznacza to, że nie można całkowicie rezygnować z ekranu dotykowego. Natomiast można powiększyć czcionkę, podświetlić akurat odczytywane fragmenty, wprowadzić większy kontrast. Niezbędne jest również ustawienie głośności odczytywanego tekstu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, pamiętaj, by miało ono konkretny cel. Infokioski reklamowe, które przedstawiają oferty zakupu towarów i usług raczej nie będą popularne.

Czym się różni infokiosk dla niewidomych od innych?

Tak naprawdę, poza zastosowaniem pewnych udogodnień i ułatwień – niczym. Są tak samo funkcjonalne. Korzystać z nich mogą zarówno osoby niewidome, niedowidzące, jak i całkowicie sprawne. Ciekawym rozwiązaniem jest także wysyłanie pewnego komunikatu dźwiękowego co pewien ustalony czas, by urządzenie można było łatwiej znaleźć. Gdzie sprawdzą się takie infokioski dla niewidomych? Wszędzie tam, gdzie komunikacja między nadawcą a odbiorcą pewnych informacji odbywa się elektronicznie, a jest to niezbędne dla prawidłowego postępowania tego drugiego. Mogą to być:

  • biletomaty,
  • wayfindery,
  • infokioski sprzedażowe.
Kiosk multimedialny z monitorem zakrzywionym curved

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na prostotę obsługi. Przed oddaniem do użytku, taki infokiosk dla niewidomych powinien zostać dokładnie przetestowany. Sytuacje, w których osoba nie jest w stanie wyjść z pewnego ekranu kontekstowego, jest niedopuszczalna. Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie mikrofonu z rozpoznawaniem głosu. Wiele firm oferuje już takie rozwiązania, chociażby Google czy Amazon. Można więc bez problemu zaszyfrować pewne komunikaty, takie jak „cofnij” czy „anuluj”, by urządzenie zachowywało się w konkretny sposób.

Infokioski dla niewidomych są z pewnością obecnie ciekawostką niż regułą. A szkoda. Mamy nadzieję, że kiedyś uda się nam zrealizować większy projekt tego typu – szczególnie że mamy za sobą już Kobietę w Masce. Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów – zapraszamy do kontaktu.