Categories:

Infokiosk multimedialny jest prawie zawsze wykorzystywany w firmach – działalnościach gospodarczych, spółkach, fundacjach. O zastosowaniach domowych raczej zbyt wiele nie słyszeliśmy (choć z chęcią przeczytamy Wasze propozycje). Oznacza to, że bez trudu można zakup lub wynajem infokiosku rozliczyć w kosztach firmowych. Infokiosk a koszty uzyskania – jak to rozliczyć?

Cena infokiosku ma znaczenie

Większość infokiosków – szczególnie tych o podstawowych parametrach – charakteryzują się dość niską ceną, która nie przekracza 10 tysięcy złotych. Zasadniczo, bez trudu możesz zakupić urządzenie nawet za połowę tej kwoty. Dlaczego ta granica jest taka ważna? Wyposażenie firm, które jest tańsze niż 10 tysięcy złotych, można rozliczyć jak zwykły wydatek. Wystarczy faktura, którą normalnie księguje się do KPiR. Na tej podstawie zmniejsza się podstawę opodatkowania, a w przypadku VAT-owców – także należy podatek od towarów i usług. Dzięki temu taki zakup nie tylko będzie opłacalny pod kątem inwestycyjnym, ale pozwoli Ci nieco zmniejszyć comiesięczne lub cokwartalne daniny dla państwa.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić restaurację?

infokioski na zamówienie
Infokiosk dotykowy wykonany z włókna szklanego

Infokioski powyżej 10 tysięcy złotych

Nieco trudniej jest w przypadku infokiosków, których cena przekracza 10 tysięcy złotych. Na taki wydatek trzeba się szykować w przypadku prestiżowych i nowoczesnych urządzeń, wykonywanych chociażby na zamówienie. W takiej sytuacji także musimy wziąć fakturę VAT, ale urządzenie należy zaliczyć do środków trwałych przedsiębiorstwa. Najprościej jest zastosować amortyzację liniową, bardzo podobną do tej, którą wykorzystuje się w przypadku sprzętów komputerowych. W przypadku kosztu zakupu poniżej 25 tysięcy złotych (czyli praktycznie w każdym przypadku), minimalny czas amortyzacji wynosi 24 miesiące. Infokioski należą do grupy 491 KŚT i przysługuje im roczna stawka amortyzacji wynosząca 30%.

Dowiedz się więcej: iCurvio – najnowocześniejszy infokiosk, który kiedykolwiek powstał?

iCurvio - nowoczesny infokiosk
iCurvio

Wynajem infokiosku – jak to rozliczyć?

W przypadku wykorzystywania infokiosku, który nie należy do Ciebie, jest nieco prościej. Możesz z niego korzystać na podstawie umowy:

  • wynajmu,
  • leasingu,
  • użyczenia,
  • kredytu.

Wystarczy, że za każdym razem weźmiesz fakturę, którą zwyczajnie rozliczyć jako swój koszt, czy też inaczej wydatek. Tutaj nie ma ograniczenia kwotowego, bo urządzenie nie staje się Twoją własnością.

Dowiedz się więcej: EyeCatch – ciekawy pomysł na każdą konferencję

infokiosk koszty uzyskania Infokioski od producenta TPP
Nasze infokioski

Infokiosk a koszty uzyskania – jak to wygląda?

No dobra, to teraz warto sobie powiedzieć, ile faktycznie kosztuje taki infokiosk. Załóżmy, że sprzedamy Ci go za okrągłe 6 tysięcy złotych. Jest to kwota brutto, więc jeśli jesteś VAT-owcem, netto zapłacisz jedynie 4600 złotych. Rozliczając się podatkiem liniowym 19%, zyskujesz kolejne 877 złotych, które zwrócą się w postaci obniżenia opodatkowania. Oznacza to, że nowoczesny i stylowy infokiosk możesz mieć w swojej firmie już za około 3700 złotych! Brzmi kusząco? Odezwij się do nas, a zobaczymy, co ciekawego możemy Ci zaproponować!

Infokiosk_na_tablet_MB10_nero_13
Infokiosk na tablet

Jak widać, infokiosk wcale nie musi być strasznie drogi, a sposób jego rozliczenia – trudny. Potraktuj go tak samo, jak komputer czy nowy telefon, z tą różnicą, że to urządzenie samo przyprowadzi do Ciebie nowych klientów. Chcesz wiedzieć, co jeszcze ciekawego możemy dla Ciebie stworzyć?