Categories:

Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze. Cały czas widzimy zamykające się kolejne branże, kolejne firmy, kolejne biznesy. Cierpią galerie handlowe, restauracje czy siłownie. Przez cały rok obserwujemy różne podejście do infokiosków – jedne podmioty je likwidują lub tymczasowo wyłączają. Inne – wręcz przeciwnie. Jak to jest z tymi infokioskami w czasie pandemii? Czy warto z nich korzystać i czy są bezpieczne?

Infokiosk w czasie pandemii – opinie negatywne

Firmy i placówki, które zawieszają działanie infokiosków, wskazują na zwiększone niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem poprzez dotyk. Jeśli osoba zakażona dotknie monitora dotykowego, może ponoć pozostawić na nim wirusa, który przejdzie na kolejną osobę. Dlatego bardzo często urządzenia są wyłączane w galeriach handlowych czy innych miejscach będących dużymi skupiskami ludzi. Dotyczy to zarówno wayfinderów, kiosków multimedialnych czy urządzeń zarządzających kolejkami. Według nas jest działanie całkowicie niepotrzebne, a nawet przynoszące odwrotny skutek.

Infokiosk w czasie pandemii – nasze zdanie

Zarażenie się poprzez dotyk infokiosku jest mniejsze niż w przypadku dotykania chociażby:

  • pieniędzy,
  • tego samego produktu w sklepie,
  • koszyka sklepowego,
  • ulotki czy gazety.

Dzieje się tak głównie dlatego, że z infokiosków korzystamy świadomie i z namysłem. Nie jest to wywołane impulsem, jak chociażby wyciągnięcie ręki po resztę od kasjera. Tym samym jesteśmy bardziej ostrożni – pamiętamy o dezynfekcji rąk czy włożeniu rękawiczek. Dodatkowo pamiętajmy, że ekran dotykowy jest idealnie płaski, a nie chropowaty. Wirusy utrzymują się na nim krócej niż w przypadku worka mąki czy pluszowej zabawki.

Dowiedz się więcej: System identyfikacji wizualnej

iCurvio Cvurved dotykowy
Infokiosk iCurvio

Dlaczego warto teraz korzystać z infokiosków?

Ostatni rok pokazał, że infokioski są doskonałym rozwiązaniem w trakcie pandemii. Ograniczają kontakt personelu firmy z klientami do niezbędnego minimum. Za ich pomocą można przyjmować zamówienia, dokonywać rozliczeń czy potwierdzać otrzymywane zlecenia. Przydają się w gastronomii, hotelarstwie, bankach. System kolejkowy stworzony za pomocą takiego urządzenia zmniejszy kolejki i ograniczy przebywanie w jednym pomieszczeniu wielu osób. Klient może wziąć numerek i wrócić za jakiś czas, kiedy zauważy, że czas oczekiwania jest bardzo długi. Dezynfekcja infokiosków jest prosta i szybka – wystarczy ścierka ze specjalnym płynem. Jeśli tuż obok postawimy pudełko z jednorazowymi rękawiczkami, będziemy mieli niemal gwarancję, że urządzenie jest bezpieczne dla zdrowia.

Sprawdź: wynajem infokiosków

Infokioski od producenta TPP infokioski w czasie pandemii
Nasze infokioski

Infokioski mogą pełnić funkcję standów z prezentacjami multimedialnymi – na przykład dotyczącymi aktualnie panujących obostrzeń w firmie. Mogą być też interaktywne i zapewniać szybki i bezpieczny dla personelu kontakt z klientem. Warto także wiedzieć, że koszt urządzenia jest niższy niż utrzymanie dedykowanego pracownika do kontaktu z kontrahentami. Osoby zatrudnione mogą więc zająć się innymi obowiązkami. W dłuższej perspektywie czasowej dają więc bardzo duże oszczędności finansowe.